(Ne)pochopené pocity

Externí autor: Iva Pasková, zveřejněno 28. 6. 2022

Nepochopené pocity prožíváme pravidelně během našeho života v souvislosti s událostmi, které aktuálně prožíváme.

Mým tématem byly hranice v mandale, které tak často s uspokojivým uvolněním překračuji.  Vadí? Nevadí? Kladla jsem si častokrát otázky. Ke zpracování mých otázek a získání odpovědí mě vedla jak jinak než tvořivá činnost (obr.1).

Spláchněte těžkosti

Rozhodla jsem se, že své téma vymaluji přes takzvaně akční akvarel. Tato technika je možná některým známá pod názvem akční smejvák, což je termín z Rožnovské arteterapie v Českých Budějovicích, kde se arteterapie vyučuje na vysoké škole.

Běžný akvarel je obrázek malovaný vodovkami, většinou na suchou čtvrtku a nic s ním dále neděláme. Akční akvarel po namalování tématu umyjeme pod vodou. Je to technika vhodná pro zpracování hluboko usazených těžkostí, které je třeba zpracovat. Zde se nabízí, že je odplavíme pod proudem vody, kde se odplavují tzv. metafyzické vrstvy (obr. 2). To jsou ty zátěžové vrstvy, které nás tíží a trápí.

Postup je následující:

  • Do předem namočené čtvrtky namaluji cokoli, co mně napadne k tématu a to běžnými školními vodovkami.
  • Po nakreslení potřebného námětu vložíme čtvrtku pod proud tekoucí vody. 
  • Po umytí obrázku můžeme kresebnou plochu znovu vodovými barvami pomalovat, opět v původním tématu zadání nebo pokud jsme spokojeni s tím, co bylo odmyto, obrázek domalujeme jakkoliv k naší spokojenosti (obr.3).

Tuto techniku akčního akvarelu, lze při klasické kreslící čtvrtce o gramáži 220g umýt pod tekoucí vodou až tři krát, což je má vlastní zkušenost, pak se čtvrtka drolí nebo se rovnou protrhne, což tedy ale není také špatné.

Nechte promluvit emoce

Při svém procesu tvorby jsem byla unešena tvořením. Abych se mohla k procesu vrátit, fotím si průběh jednotlivých fází. Obrázek si i otáčím a zaznamenávám si postřehy, kde vidím skryté tvary, někdy i postavy a zapisuji si, co mi připomínají. Tyto objevené souvislosti mohou dát vysvětlení k tématu, které zpracovávám. 

Výsledek svého snažení si pak "ověřuji" v nakreslené mandale pastelkou (obr. 4).  Zpracování závěru je stejné jako u analýzy mandaly a jasně jde vidět, co jsme takzvaně pustili a kam jsme se posunuli. Toto zpracování (ne)pochopených pocitů, mně osobně přináší efektivní zpracování myšlenkového chaosu, které doporučuji k vyzkoušení.

I já chci objevit poselství své mandaly

Autor článku

tento článek nám poslala

Iva Pasková

Podobné články

Podporujeme, zachraňujeme, zlepšujeme svět pro další generace

Centrum Mandala má nemalou misi - zachránit svět. To se může zdát stejně nemožné, jako sníst mamuta. Všichni ale víme, že když mamuta rozporcujete a jíte jednotlivé porce, možné to je. A tak jsme si i my naši misi rozdělili na menší a zvládnutelné části.

Číst dál
Vánoční mix

Vánoční MIX

Vánoční stromeček uprostřed pokoje. Vůně jehličí a cukroví. Rozbalují se dárky. Ten od vás překvapí, potěší a nadchne zároveň. "To jsi malovala sama?" ptá se nevěřícně babička. "Ano, jen pro tebe."

Číst dál