Tělo jako cesta k sobě

Autor: Tereza Trefilová, zveřejněno 7. 8. 2023

Snažíme se žít podle pravidel “správnosti“. Co by se mělo, co by se nemělo. Co nám prospívá, co nám škodí. Co je vhodné, co již není vhodné.

Dělat věci správně. Tak jsem vedeni. Domníváme se, že díky dodržování těchto pravidel si zasloužíme lepší život, hezčí tělo, pevné zdraví.

Kdo vymyslel tyto návody?

Většina pravidel, podle kterých žijeme, jsou pravidla někoho jiného. Nemusí být špatná, ale jsou to pravé ořechové pro nás? Jak zjistíme, co je to pravé právě pro nás? Co nám sedí, s čím jsme v souladu? Ty pravé odpovědi nepřichází zvenčí, jsou v nás. Stačí se zeptat a trpělivě si naslouchat.

Naše tělo má v sobě přirozenou inteligenci.

Tělo nepotřebuje manuál. Naše hlava většinou nesouhlasí, chce mít vše pod kontrolou, i tělo. Hlava má ráda stereotypy, zajeté vzorce a návyky. Když naši pozornost věnujeme tělu, jdeme za tyto vyjeté koleje.

Většinou jsme zvyklý následovat pokyny zvenčí nebo pokyny naší hlavy (myšlení). Když věnujeme pozornost našemu tělo, můžeme objevovat něco nového. Jiná pravidla. Naše pravidla. Pravidla a moudrost našeho těla. Není potřeba se snažit. Stačí si dovolit zpomalit, naslouchat, zkoumat. Být zvídavý a otevřený.

Nevěříte? Přijďte to zažít. Objevte svůj vlastní rytmus, svá pravidla, svou pravdu. Sepište si svůj manuál na použití sama sebe.

Poznejte sami sebe!

Autor článku

medaile

Tereza Trefilová

Průkopnice somatické praxe v ČR, autorka projektu tělem světem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál