Test bílých pastelek aneb není bílá jako bílá

Autor: , zveřejněno 5. 9. 2019

ZenArtové obrázky většinou kreslím černým inkoustovým linerem. Při své práci však používám i bílou pastelku, na tmavší eco papír a na efekt odlesků.

Každý kdo kreslí,určitě vlastní sadu pastelek. Pokud potřebuje bílou, automaticky sáhne tedy po té, která je v sadě. Domnívá se totiž, že kreslí bíle, ale… I já jsem se tak domnívala. Přišla jsem však na to, že není bílá jako bílá.

Nemám ráda, když musím vyvíjet velký tlak abych dosáhla pěkného bílého efektu. Nechci se totiž prokreslit skrze papír, nebo si způsobit syndrom karpálních tunelů. Začala jsem tedy hledat takovou bílou, která splní moje požadavky na hladký a plněbarevný tah.

Doslova jsem začala být posedlá dokonalou bílou stopou na svých kresbách. Při mých toulkách papírnictvím jsem zakoupila všechny bílé pastelky, které se daly koupit samostatně.

Adeptky na vítěze bílá miss

Moje oblíbená značka Koh-i-noor má na výběr Progresso, Polycolor, Mondeluz(akvarelové), školní pastelky a permanentní tužku na hladké povrchy, kterou používám i na olejové pastely. Jako použitelné pro moje účely by byly akvarelové Mondeluz a permanentní tužka na hladké povrchy

Další značku, kterou často používám je anglická Derwent. Zde mám na výběr Derwent Artists a nejlépe mi z nich vychází č. 8020 Pure

Vyzkoušela jsem i zn. Maped - Xtra White, Primo Minabella, Stabilo.

Průběh soutěže

Nejdříve jsem si na eco papíru vytvořila vzorník, ve kterém jsem následně zakoupené pastelky testovala. Poté jsem vybrala ty, které se mi zdály jako velmi vhodné a použila je na zentanglové knoflíky, kde jsem nakreslila mnou požadovaný bílý efekt odlesku. Opět jsem vyřadila ty, které nesplňovaly požadavky - lehká, plněbarevná stopa. Nakonec mi zůstaly 3 pastelky, které prošly mým nekompromisním testem. S výsledkem testu jsem byla nadmíru spokojená.

Výsledky testu

Světe div se, nejlépe obstála posledně zmíněná zn. Stabilo Trio 203/100. Je krásně měkká, takže lehkým tahem dosáhnu plné barvy. Nerozmazává se, zůstává stále barevná. Jestliže se vám nepodaří sehnat tuto úžasnou pastelku, sáhněte po Koh-i-noor Mondeluz, která je běžně dostupná nebo po permanentní na hladké povrchy taktéž od zn. Koh-i-noor.

S těmito třemi favoritkami můžete vytvářet efekty odlesků kreslit na tmavé papíry nebo vytvářet transparentní kresbu. Ostatní pastelky lze použít jako zesvětlovací medium nebo při vzájemném míchání barev.

Nepovím vám proč jsou mnou doporučované pastelky tak dobré. Nejsem odborník na jejich složení, ani nejsem placený obchodní zástupce firem. Důležité pro mě je, že splňují svůj účel...vytvořit lehkou, bílou plněbarevnou, zářivou stopu na ZenArtových obrázcích. Proto je i v budoucnu budu doporučovat na svých kurzech při vytváření ZenKnoflíků nebo pokročilých Labyrintů.

Ostatně, přijďte si vyzkoušet malování s bílou pastelkou. Přijďte na některý z kurzů. Ráda se s vámi potkám.

Chci si vybrat kurz

Autor článku

transparentní kresba

Ája Hrozková

Výtvarnice a lektorka zaměřená na kresbu ZenArt pomocí jednoduchý vzorů

Podobné články

mandaly kalendáře

Mandala mýma očima

S mandalou jsem se poprvé setkala asi před 14 lety. Bylo to v době, která pro mě byla trochu složitá a sužovaly mne různé zdravotní potíže, mezi nimi i úzkostné stavy.

Číst dál
mandala žena

Společně (z)měníme svět

Když přišel nápad spojit se s organizací na pomoc dětem z dětských domovů, neváhali jsme ani minutu a šli do toho. A tak vznikl projekt Mandala dětem, který letos díky vám oslavil již 11 let.

Číst dál