Jak relaxovat

Autor: Lenka Rogožanová, zveřejněno 4. 12. 2014

Jednou ze základních dovedností, se kterou bychom se měli seznamovat již na škole, je umění relaxovat. Protože se s relaxací na většině škol nesetkáte, pojďme se podívat, jak na to. Relaxace je součástí psychohygieny. Pomáhá nám nabrat nové síly, zregenerovat, získat odstup od aktuálních problémů. Proto by se měla stát běžnou součástí našeho života. Přečtěte si jak na to...

Pokud nevíte proč relaxovat, přečte si článek v našem blogu. Další tipy můžete získat na facebooku - připojte se k nám.

Jak na relaxaci

1. vytvořtě si prostor, který bude jen váš (alespoň po dobu relaxace)

2. vymezte si čas, který bude určený pro vaši relaxaci (důležitá je pravidelnost)

3. pokud sdílíte prostor s dalšími lidmi, řekněte si o čas pro sebe

4. vyberte si jakou relaxační metodu chcete používat

5. (sedněte si a) začněte

Náš tip: pokud je vám to příjemné, můžete si vytvořit relaxační koutek např. za pomocí svíčky, vonné tičnky, hrnku s čajem a krystalem křišťálu

Pokud nechcete relaxovat sami, relaxujte s námi - přihlašte se na kurz relaxace nebo kurz kreslení mandal.

 

Relaxační metody

  • Pohodlný sed se zavřenýma očima a poslech relaxační hudby (v dnešní době velký výběr vhodných CD nosičů).

  • Kresba mandaly - prázdný kruh vyplníme příjemnými barvami od středu směrem k vnějšímu obvodu nebo naopak směrem do středu. Můžeme použít i předlohy.

  • Dechová cvičení - uvolněná relaxační poloha (např. sed na turka nebo leh na zádech s mírně rozkročenýma nohama a mírně roztaženýma rukama), zavřené oči a 10x provedený nádech – zadržení dechu – výdech, pro začátečníky v poměru 1 : 1 : 2, tzn. v duchu počítáme nádech na tři, zadržení na tři a výdech na šest. Vše nenásilně a plynule.

  • Metoda „SO – HAM“ - vzpřímený sed s rukama na kolenou a dlaněmi vzůru, lehce pootevřená ústa s jazykem opřeným za horními zuby, chvíli pozorovat nádech a výdech, pak si představit při každém nádechu zvuk SO (symbol světla, vesmírné energie), při výdechu HAM (symbol omezujícího ega

  • Představa klidného místa - v relaxační poloze si představit dům a v něm klidnou místnost, která je prázdná. Postupně můžeme vymalovat místnost barvami a vybavit předměty tak, aby to v nás vyvolávalo pocit klidu. Představte si, jak do místnosti proniká sluneční světlo. Posaďte se v místnosti a naplnit ji svým klidem.
  • Chůze v přírodě - nejlépe les za městem nebo alespoň park.

  • Rukodělná činnost - ve své podstatě cokoli co přenese vaši pozornost z myšlenek, z hlavy, může být relaxací. Vytváříte šperky, pletete nebo paličkujete? Pak se plně soustřeďte na tuto činnost (nezapínejte televizi).

Tipy na relax u PC:

Autor článku

Lenka Rogožanová

Lektorka meditací, relaxací a grafologických kurzů, která se věnuje práci se skupinami i osobnímu poradenství.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál