Centrum Mandala - tvoříme harmonii
Mandala

Jak se rodí kniha

Autor: , zveřejněno 21. 3. 2016

Když se má žena stát matkou, musí potkat muže, do kterého se zamiluje. Pak se vezmou a devět měsíců po svatbě jim čáp nebo vrána donese uzlíček s miminkem. Když se má narodit kniha, je to trochu jinak....

První přijde myšlenka a pak buď nic nebo spousta práce. V tom druhém případě ta "spousta" zcela neromanticky zahrnuje hodiny sezení u PC, sezení s telefonem v ruce (i na záchodě, kde je inspirace jak známo největší) nebo s tabletem (často v MHD)... dost čtení, povídání si s lidmi, korektury, přepisování, rozhlížení se okolo a poslouchání všeho, co i jen letmo souvisí s tím co zrovna píšu. Ale hlavně okamžité zapisování všech myšlenek, nápadů, podnětů... Myšlenky jsou totiž extrémně prchavá záležitost!

Nikdy se mi nestalo, že bych sedla a prostě napsala knihu. Možná tu úplně první a možná to jednou přijde. Teď je to ale tak, že píšu v záchvatech kreativity (třeba i tento článek) s bohyní Chors po boku. Pak se k textu vracím, přepisuju, škrtám (to často s Morenou) a vylepšuju. Gramatické chyby při tom většinou (neúmyslně) přehlížím.

Když už jsem s textem celkem spokojená, hodí se nějaký kritik, editor, ilustrátor, nakladatelství, tiskárna, grafik... Najít ty pravé je někdy větší fuška, než napsat knihu;) Zkrátka je to porod!

Ale celá ta práce stojí za to, pokud všechny zapojené baví. To je totiž pak i výsledek okouzlující a božský. Třeba jako kniha Bohové a bohyně v nás. Ta se narodila místo po devíti měsících po neuvěřitelných devíti letech (cca od oné první myšlenky), začátkem března 2016.

Ale i ona se narodila z velké lásky a myslím, že je to na ní vidět. Nejdřív jsem se zamilovala do slovanských bohů, pak do ilustrací Lucie Daučové a do práce nakladatelství Zoner Press!

Tohle moje miminko váží necelého půl kila, má 176 stran a měří 24cm. Každé novorozeně se sluší na světě přivítat. Oslava, šampaňské, trocha proslovů a třeba i nejedna slza patří k věci.

Podívejte se, jak se na světě vítala kniha Bohové a bohyně v nás

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Další články autora

Získejte vždy aktuální informace o akcích

ať už vám nikdy nic neunikne!

Odesláním formuláře souhlasíte obchodními podmínkami a s ochranou osobních údajů a potvrzujete, že jste se seznámili se zásadami ochrany osobních údajů podle kterých se řídíme.

Podobné články

mandala na plátně

Za vším hledej mandalu

Určitě jste si všimli módní vlny tzv. antistresových omalovánek pro dospělé. Nevyhnula se ani mně.

Nepříjemné pocity jsou dar

Setkávám se s reakcí, že Metoda RUŠ je lidem velmi sympatická, ale že neví, co by řešili...

Mandala dětem

Tvoříme spolu a pomáháme

Projekt Mandala dětem snad už ani netřeba představovat. Za tu dobu, co tu s námi je (již 7 let), si získal mnoho fanoušků a podpory. Rok od roku váš zájem o kreslení mandal pro dobrou věc narůstá a my jsme vám všem za to opravdu moc vděční.