Nechte Měsíc, ať vám pomůže

Autor: Zuzana Řezáčová Lukášková, Externí autor: Podívejte se na záznam z webináře, zveřejněno 19. 2. 2018

Máte doma lunární kalendář? Cítíte vliv Měsíce? Možná jen špatně spíte při úplňku, možná se vám při ubývajícím měsíci lépe uklízí. Někdo ale necítí nic. Ať už na Měsíc věříte nebo ne, vyzkoušejte kouzelné měsíční malování mandal, zažijte tu lehkost plynutí s proudem a třeba i zhubněte.

Měsíc na nás působí několika silami, ale netřeba si komplikovat život. Pojďme se podívat na využití té, kterou vidíte na obloze nebo v každém běžném kalendáři.

Od C k D a zase zpátky

Vždy jednou za 28 dní nastává nov a úplněk. Mezi těmito dvěma hraničními stavy Měsíc přibývá (má tvar písmene D, jako dorůstání) a ubývá (má tvar písmene C, jako couvání), což snadno zkontrolujete pohledem na oblohu. Když tedy zrovna není zoufale zataženo.

Máme tak nov, úplněk, přibývající Měsíc, ubývající Měsíc. A co s tím? Každý z těchto čtyř stavů nese určitou energii, kterou můžeme využít pro snazší práci.

Je to něco jako, když jdete po větru nebo jdete po jezdících schodech. Jde vám to snáze, rychleji a méně se nadřete. Nevěříte? Prostě to zkuste!

Co kdy a jak aneb plyneme s proudem

Nový začátek

Nov je ideálním dnem pro reflektování a plánování. V tento den není nic lepšího než si nakreslit mandalu, která bude zachycovat váš pohled na uplynulé období (týden, měsíc, rok, ale i dobu před svatbou, před rozvodem, před dokončením školy…). Dobře vám ale půjde i mandala, která bude plná vašich tužeb, přání a výhledů pro nadcházející období.

Udělejte svůj svět lepší

Přibývání Měsíce je typické pro růst, ukládání, obnovu a aktivitu. V tomto období můžete malovat vše, čemu chcete vdechnout život, tvořit mandaly pro všechno, co chcete do svého života nechat přijít nebo pro tu část těla, kterou chcete zotavit (posílit).

Kouzlení nejen na papíře

Úplněk je čarodějný. Mnoho lidí nemůže spát, a tak můžete místo převalování se v posteli doslova kouzlit. Kromě sběru léčivých bylin nebo vaření lektvarů, můžete kreslit. Úplněk je totiž ideální pro všechnu kreativní činnost. Proto se nebojte v tento den tvořit vlastní mandaly a vložit do nich jakékoliv zaklínadlo (afirmaci, nebo-li pozitivní přání).

Zbavte se zlozvyků i kil navíc

Ubývající Měsíc pomáhá vydechovat, odplavovat a vypouštět vše co nepotřebujeme. V tyto dny proto můžete odkládat na papír všechno, co už dál nechcete. Můžete skrz tvorbu uvolňovat a očišťovat své tělo, ale i jen tak odpočívat s pastelkou v ruce a nechat pracovat měsíční síly.

Chcete vědět víc? 

Odhalte další měsíční tajemství

Autor článku

Zuzana Řezáčová Lukášková

Arteterapeutka, která jako jediná v ČR pracuje s mandalovým diagnostickým testem.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál