Na stres bez stresu díky TRE

Autor: Miroslav Sedlák, zveřejněno 23. 10. 2023

Po dlouhém dni plném schůzek, telefonátů, nějakého toho šoku z nepříjemné zprávy přicházíte domů. Bolí vás hlava. Začínáte cítit vlezlou bolest v kříži a ten krk také není co býval. Cítíte se hrozně ztuhlí a když vyčerpáním padnete do postele, stejně nemůžete usnout nebo se vzbudíte uprostřed noci a ne a ne zabrat. Dali byste cokoliv za chvilku uvolnění. Teď ji máte na dosah ruky.

Po dlouhotrvajícím vypětí nebo traumatických událostech se stres a emoce přeměňují do chronického svalového napětí, které negativně ovlivňuje náš život. Můžete se ho ale zbavit pomocí techniky TRE.

Co je TRE?

Metoda TRE (Tension, Stress and Trauma Release) je technikou, která umožňuje tělu bezpečně vyplavit stres a přirozeně uvolnit ukryté napětí. Vše za pomoci třesu, vibrací, a jiných samovolných pohybů.

Proč je třes tak účinný?

Jde o reflexní mechanismus uvolňující napětí u všech savců, tedy i u nás, u lidí. Vlivem moderní doby jsme se ho naučili potlačovat, což má negativní dopady na naše životy. A tak místo abychom se po stresové zátěži třepali, tváříme se, že se nic neděje a náš nervový systém je přetěžován. Jak ho opět zklidnit objevil Dr. Bercelli, zakladatel metody TRE. Ta se skládá ze série pohybů, které kontrolovaně aktivují třes a zklidňují naše nervy. 

 

 

Jak Vám TRE pomůže? 

Metoda poskytuje úlevu od hluboko zakořeněného stresu a napětí, které někdy nelze uvolnit jinými cestami, jako je cvičení, meditace nebo terapie. Konkrétně může TRE přinést...

 • Více energie 
 • Lepší spánek
 • Větší emoční odolnost
 • Zmírnění úzkostí
 • Zvýšení pohyblivosti
 • Regulace stresu
 • Snížení bolesti svalů a zad
 • Úleva při chronických onemocněních

Jak s TRE začít?

Vše se lze naučit ve skupině nebo individuálně s certifikovaným lektorem TRE, který vás provede celým procesem a naučí vás jak bezpečně aktivovat třes i jak nad ním mít kontrolu. Lektor bude navíc připraven vám kdykoliv pomoci, pokud byste si nevěděli rady.

Jakmile se metodu jednou naučíte, můžete ji používat samostatně kdykoliv a kdekoliv.

Jak probíhá setkání?

Technika se skládá ze čtyř základních částí: zahřátí, seberegulace, třes a integrace.

1. Zahřátí

Vše začíná za pomoci jednoduchých cvičení, díky kterým se protáhnete a rozcvičíte klíčové svaly. Cílem je aktivace svalů, nikoliv jejich vyčerpání.

2. Seberegulace

Druhým krokem je naučení se principu seberegulace. Ten vám umožní mít třes pod kontrolou a kdykoliv ho zastavit.

3. Třes

Následuje třes, ve kterém necháte uvolňovat napětí. Úpravou polohy nohou lze snadno regulovat tempo a intenzitu cvičení TRE, aby vše odpovídalo vašim možnostem. 

4. Integrace

Posledním krokem na samotném závěru sezení je integrace celého prožitku.

Pro koho je TRE?

Metoda vznikla za účelem pomoci lidem, kteří zažili traumatické události, nebo jsou vystavení silnému stresu. Vysokému riziku jsou vystaveni zejména: 

 • policisté,
 • hasiči, 
 • záchranná služba, 
 • armáda, 
 • sociální pracovníci,
 • sportovci, 
 • mezinárodní korporace, 
 • neziskové organizace.

Metoda TRE přináší benefity komukoli, kdo zažil či zažívá stres, případně sportuje a hromadí se mu tak ve svalech napětí. 

Chcete vědět více o metodě nebo si ji vyzkoušet na vlastní kůži? Pak se neváhejte obejdnat na osobní, skupinové nebo online setkání.

 

TRE ve třech minutách...

TRE ve třech minutách...

Kliknutím na obrázek videa spustíte YouTube a jeho cookies.

Chci to zažít!

Autor článku

Cvičení TRE_2 medaile

Miroslav Sedlák

TRE metoda - cvičení pro uvolnění napětí, stresu a bolesti v těle.

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál