Arteterapie a mandala

Externí autor: Iva Pasková, zveřejněno 2. 3. 2021

Arteterapie pomáhá znovuobjevit schopnost tvořivě si hrát, a tím vyjadřovat a lépe chápat sebe a své problémy. Při arteterapii se využívá široká škála výtvarných technik a materiálů. Ve své praxi využívám zejména čtení z artefaktů, z obrázků a barev vytvořených či vybraných klientem. Využívám i znalosti z jiných oborů a technik.

Arteterapie je skvělá v tom, že jako terapeutka nejsem odkázaná na to, co mi klient říká, ale že skutečná podstata problémů je zobrazena v obrázcích a v barvách. Když se podívám na hotové dílo a jeho barvy, jednoznačně vystupují vztahy v rodině, pozice mezi sourozenci, co dítě aktuálně řeší, co dospělí klient řeší, a čím se aktuálně zaobírá. Z obrázků a barev jsem tedy schopna přečíst zátěž malého i velkého klienta, a to včetně časového rozmezí, kdy se událost přihodila. 

Mandaly uzdravují

Nápomocny mi jsou také mandaly, které používám i u úzkostných a depresivně laděných klientů - dětí i dospělých, ale i u těch, kteří by rádi tvořili a neví co, ani jak.

Velmi výjimečně používám předkreslené mandaly. Spíše podporuji klienta k samostatné tvorbě. Barvy k vybarvení mandaly jsou vybírány vědomě nebo náhodně, což má skvělou vypovídající hodnotu. Pokaždé jsou mí klienti motivováni k tomu, aby si právě nakreslenou mandalou vyfotili a kdykoliv se pohledem potěšili na své vykonané mistrovské dílo :-)

Ať už se jedná o mandaly nebo o jiné obrázky a hledání jejich významu, vnímám to tak, že vždy se jedná o správnou cestu, která pomůže klientovi se posunout. V každém ohledu se jedná o klientův seberozvoj, který je nevratný, nemá tzv. jojo efekt. A to hlavně proto, že vycházím z osobního prožitku klienta. Klient tak jde po spirále svého vývoje svým tempem.

Uvolněte se

V dnešní době, v době, kdy se zvyšuje emoční zátěž, napětí, strach a psychosomatické potíže je důležité podporovat svou kreativitu. Jednou z výborných možností jak to udělat je kreslení, vybarvování a tvoření mandal.  Je to skvělý způsob jak zjistit, co mě trápí a hlavně jak se zklidnit a zharmonizovat.

Vydejte se cestou mandaly

Autor článku

tento článek nám poslala

Iva Pasková

Podobné články

Podporujeme, zachraňujeme, zlepšujeme svět pro další generace

Centrum Mandala má nemalou misi - zachránit svět. To se může zdát stejně nemožné, jako sníst mamuta. Všichni ale víme, že když mamuta rozporcujete a jíte jednotlivé porce, možné to je. A tak jsme si i my naši misi rozdělili na menší a zvládnutelné části.

Číst dál
Vánoční mix

Vánoční MIX

Vánoční stromeček uprostřed pokoje. Vůně jehličí a cukroví. Rozbalují se dárky. Ten od vás překvapí, potěší a nadchne zároveň. "To jsi malovala sama?" ptá se nevěřícně babička. "Ano, jen pro tebe."

Číst dál