Mandalová magie ve školních lavicích

Autor: Monika Glogovská, zveřejněno 15. 4. 2024

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Škola se na jeden den proměnila v dílnu plnou barev a radosti. Dvanáct dětí od první až po devátou třídu, osm kilogramů rýže a kousky dětské fantazie byly potřebné k tomu, aby vzniklo něco opravdu úžasného.

Jak to celé začalo?

Na začátku byly 4 obyčejné kartony formátu A0, které byly zakryté rudým papírem, jako plátno připravené na tvorbu bez hranic. Aby byl základní tvar mandaly přesný, dva odvážní umělci z dětských řad se chopili předkreslení mandaly, přičemž každý z nich přidal trochu svého uměleckého umu.

Potom přišel čas na samotnou tvorbu. Bez použití lepidla, jen pomocí důmyslného sypání rýže do předkreslených obrazců, se pod rukama mladých umělců začala rozvíjet mandala. Každá skupina měla svůj vlastní způsob a svou vlastní energii, kterou do díla vkládala. Místnost se naplnila soustředěním, radostí a skvělou náladou.

Jak tvoření dopadlo?

Dílo zůstalo nějakou chvíli ve škole jako inspirace pro ostatní a potom, když již jejich mandala plnila svůj účel, rýže byla opět použita, tentokrát k vytvoření něčeho zcela jiného. A právě v tom tkví kouzlo pomíjivosti. Tak jako tibetští mniši, i naši mladí umělci pochopili krásu věcí, které se rodí, rozvíjejí a nakonec mizí, aby uvolnily prostor pro nové.

Přidáte se?

Přijměte tento zážitek z jedné z pražských scio škol jako pozvánku na mandalové tvoření. Tvořit můžete kdekoliv, v prostorách, venku, pod širým nebem. Sami, s přáteli, dětmi, kamarádkami, bez ohledu na věk, pohlaví. Nejdůležitější je chuť tvořit a otevřít se zážitkům, které pak můžete s nadšením sdílet s ostatními.

Takže ať už jste začátečníci nebo zkušení mistři, pusťte se do tvorby mandaly. Ponořte se do světa barev, tvarů a energie a objevte kouzlo, které se skrývá v každém uměleckém díle. Možná právě vaše mandala se může stát inspirací pro další tvůrčí duše. Dejte nám o svém tvoření vědět a nebo mandalu nahrajte do naší mandalové galerie.

Těšíme se na Vaše mandaly!

Autor článku

mandala z rýže_final

Monika Glogovská

Nebuďte na to sami, pomůžu vám úspěšně uspořádat kurz.

Podobné články

mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál
Rodičovské vouchery

Neotřelé zážitky pro malé i velké objevitele za dotaci z města

Věříme, že děti si zaslouží to nejlepší. Šťastné dětství plné zážitků a to i když nepatří mezi nejbohatší.

Číst dál