Jak si udržet duševní klid a pohodu i v době karantény

Autor: , zveřejněno 21. 3. 2020

Nacházíme se ve zcela specifické situaci, na kterou nikdo z nás nebyl zcela připraven a která na nás klade nové a jiné požadavky, než na jaké jsme do této chvíle byli zvyklí.

Nabízím několik tipů, jak si udržet klid a veselou mysl i v dobách neveselých a v domácím prostředí.
 
1) Vytvořte si svoje jednoduché každodenní dobíjecí rituály
Ideálně zařaďte jeden z nich hned po ránu – zacvičte si, pusťte si příjemnou hudbu, dejte si šálek dobrého čaje... takovýchto rituálů můžete zařadit více v průběhu celého dne.
 
2) Udržujte kolem sebe čistotu, pořádek a příjemné prostředí
Chaos okolo nás často vede k chaosu v nás samotných. Proto udržujte svoje okolí upravené a oku lahodící. Obklopte se předměty, které ve vás evokují dobré naladění, klid, pohodu a pozitivní emoce.
 
3) Nenechte se zavalit povinnostmi spojenými s chodem domácnosti
Na spoustu lidí dopadly povinnosti, na které běžně nejsou vůbec zvyklí, home office počínaje a domácím vzděláváním dětí konče. Nenechte se úkoly a požadavky převálcovat, mějte ohled i sami k sobě a každý den si najděte vědomě chvilku sami na sebe. Nové každodenní úkoly nejlépe zvládnete tak, že si stanovíte priority.
 
4) Věnujte se tomu, co vás baví a naplňuje
Berte toto období jako možnost a výzvu se v domácích podmínkách věnovat tomu, co vás baví a naplňuje. Čtěte, malujte, vzdělávejte se, cvičte...
 
5) Pravidelně větrejte
Nezapomínejte na pravidelný přísun čerstvého vzduchu. V případě horšího a chladnějšího počasí, kdy nemůžete větrat po delší časový úsek, větrejte rychle a intenzivně tak, že okna otevřete dokořán a rychle tak provětráte celý byt nebo dům. Takovéto nárazové větrání má i tu výhodu, že pomáhá zlikvidovat bakterie a viry.
 
6) Pečujte o sebe
Dodržujte hygienu a nezapomínejte se opečovávat. V takovémto období, ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, je to nutnější, než kdy jindy. Dodržujte spánkový režim a dostatečně spěte. Zůstávejte v kontaktu s ostatními lidmi, i když na nějakou dobu nejspíše (krom těch nejbližších) pouze za pomoci moderních technologií. Podporujme se, jsme na tom teď všichni podobně.
 
7) Tipy, jak si rychle a účinně zklidnit
Zastavte se, zpomalte a věnujte se svému dechu – soustřeďte se na svůj nádech a výdech, nádech a výdech – takto se rychle dostanete do přítomnosti. Upřete pohled na obzor a zahleďte se do dálky – zklidníte tak celý svůj organismus i mysl. Buďte v kontaktu sami se sebou, soustřeďte se na přítomný okamžik, tvořte.
Chci si vymalovat mandalu

Autor článku

Jana Gajdošová

Lektorka výtvarných kurzů pracující rovněž s dalšími metodami pro osobní rozvoj a relaxaci

Podobné články

Barevná mandala z rýže

Mandalová magie ve školních lavicích

Představte si malý kousek vesmíru, kde se setkává kouzlo dětské představivosti s prstem zapleteným v rýžových zrnkách. Ano, právě takto vypadá jedinečný projekt, který rozproudil energii a nadšení v ScioŠkole v Praze Dejvicích.

Číst dál
mandala detem

Společně pro děti

Opět jste tvořili se svými studenty ve školách, školkách, v práci s kolegy, na kafíčku s kamarádkou. Opět se nám sešly stovky mandal. Opět nebylo lehké vybrat z nich jen 53, které budou v našem stolním mandalovém kalendáři pro rok 2025.

Číst dál