Třída plná mandal

Externí autor: Danuše Pertlíčková, zveřejněno 12. 3. 2019

S mandalami se dnes setkáváme opravdu na každém rohu. Jejich energie je přímo zázračná. Mandaly pomáhaji všude tam, kam jim otevřeme dveře, jako v případě ZŠ Plzeň 11.

O tom, že mandaly patří i do naší kultury a do škol už dnes asi nikdo nepochybuje. Dá se využít nejen ve výtvarné výchově, ale také při výuce čtení, pomáhá při prevenci krátkozrakosti nebo dosáhnout skvělých výsledků při učení, ale i třeba při hodnocení chování...

Jak šel čas s mandalou v naší škole?

Mandalová nástěnka

Prázdniny 2015 – vybarvuji mandaly a přemýšlím, co dám poslední srpnový týden na nástěnku. Dostávám nápad, bude mandalová. Uprostřed pár slov, co je to mandala a okolo různé mandaly - slovanská, křesťanská, čínská, tibetská, egyptská, indiánská, hebrejská, budhistická, africká, keltská, přírodní, mandala posvátné geometrie, písková, z čajových sáčků.

Mandalové desky

Srpen 2015 – co s vybarvenými mandalami na volných listech? Musím si vyrobit desky! Stejné desky vyrobím na začátku roku i pro děti. Zakládáme do nich mandaly po dobu tří let. Každý žák dostane postupně tři mandaly podle prvního písmenka ve svém jméně – mandalu obrázkovou, bez obrázků a se skrytým písmenkem.

Mandalové hodnocení chování

Červen 2018 – poslední školní den, vysvědčení rozdáno, usínám s předsevzetím – dva měsíce bez školy. Jenže ráno se probouzím s nápadem na mandalové hodnocení chování v novém školním roce. Odjíždíme na Šumavu a já si do tašky přibalím několik malých mandal, které po večerech vybarvuji, vystřihuji a lepím.

První školní týden již mandaly visí na magnetické tabuli. Ráno jsou všechny obrácené vybarvenou stranou. Když někdo „zazlobí“, mandalu otočím nevybarvenou stranou. Pokud ve „zlobení“ pokračuje, mandalu z magnetické tabule odeberu.

Na konci poslední hodiny dostávají děti do notýsku puntík podle stavu mandaly/žlutý=vybarvená mandala, modrý=nevybarvená, červený=odebraná. Rodiče tak mají každodenní přehled o chování svých dětí. 

Mandalové služby

Srpen 2018 – připravuji služby na magnetickou tabuli pro příští školní rok.
Co je  letos udělat v mandale? Vystřihnu kruh z barevné čtvrtky, který rozdělím na čtyři části – tabule, sešity, květiny, třída. U prvních tří služeb každý týden měníme jména, u třídy máme stále jednu kartičku – všichni.

A nápadů mám stále spoustu, už se těším, až je začnu dále realizovat. 

Mandala dětem

Do projektu Mandala dětem jsem se letos s dětmi zapojila potřetí. V roce 2017 se do mandalového kalendáře dostala mandala jednoho mého žáka, v roce 2018 se v kalendáři objevilo celkem 9 mandal od mých čtyř dětí, což bylo opravdu milé překvapení. :) Letos mandaly kreslila celá má třída.

Žáci jsou projektem přímo nadšení, mandaly rádi maluji a vždy s velkým zájmem sledují, jak přibývají hlasy u jejich mandal. Jak to celé letos dopadne? Na to se už moc těšíme!

 

Tvořte a zapojte se do projektu Mandala dětem

Autor článku

tento článek nám poslala

Danuše Pertlíčková

Podobné články

Nový ročník Mandala dětem je tu

S velkou radostí, odhodláním a pokorou vyhlašujeme 11. ročník Mandala dětem. Je před námi nová etapa, kdy se budeme snažit pomoci co nejvíce dětem, které naší pomoc opravdu potřebují.

Číst dál
Tvoření mandal

Jsme tu díky vám!

Je to pro nás takový malý svátek. Každý rok se těšíme, až budeme moci otevřít naše pomyslné brány širokému okolí. Nejinak tomu bude i letos.

Číst dál